Skip Navigation LinksReDat > Novinky > Špičky českého leteckého průmyslu v Peru

Špičky českého leteckého průmyslu se představily v Peru

13. 12. 2018
Špičky českého leteckého průmyslu se představily v Peru

Pět českých firem z oblasti leteckého průmyslu, THT Ostrava, Retia, Excalibur, Cruiser Aircraft a Aero Vodochody, jejichž výrobky patří mezi špičku na světových trzích, se v rámci projektu ekonomické diplomacie (PROPED) představilo na semináři o letectví pořádaném Velvyslanectvím ČR v Limě. S účastí více než sedmdesáti zástupců peruánského leteckého sektoru představoval seminář důležitý první krok k nalezení společného zájmu mezi současnými peruánskými potřebami v oboru letectví a tím nejlepším, co může Česká republika v této oblasti nabídnout.

Dne 15. 11. 2018 pořádalo Velvyslanectví v Limě v rámci projektu ekonomické diplomacie (PROPED) specializovaný seminář o českém civilním a vojenském leteckém průmyslu za účasti zástupců pěti českých firem, jejichž výrobky z oblasti letectví  - od radarů a součástek, přes telekomunikační zařízení až po samotná letadla – se již úspěšně prodávají po celém světě a jež by mohly uspokojit poptávku po těchto zařízeních i v Peru.

Firmy THT Ostrava, Cruiser Aircraft, Aero Vodochody, Retia a Excalibur ve svých prezentacích popsaly výhodné technické parametry svých výrobků, díky nimž se nacházejí na prvních příčkách světových výrobců v tomto oboru. Zároveň zdůraznily svůj individuální přístup ke každému zákazníkovi a svou připravenost dodat spolu s výrobkem také adekvátní školení, know-how a perfektní ponákupní servis.

Na seminář, jejž zahájil zástupce náměstka MZV ČR pan Marek Svoboda a kde bylo rovněž představeno fungování i vybavení Armády ČR ze strany českého vojenského a leteckého přidělence pro Peru pplk. Filipa Nedomlela, dorazilo více než sedmdesát zástupců peruánských soukromých leteckých firem a státních institucí, včetně Vojenských leteckých sil, Ministerstva obrany, Vojenské nákupní agentury, Policie a Správy letišť. I když letadla české výroby mají v Peru celkem dlouhou tradici (letouny značky ZLIN se např. používají na vojenské základně v Limě pro výcvik kadetů), mnoho návštěvníků semináře bylo překvapeno bohatou škálou dalších výrobků, které Česká republika může v oblasti letectví nabídnout. Prezentace proto vyústily v řadu bilaterálních jednání mezi českými exportéry a peruánskými partnery.

Peru se již dlouhodobě nachází v hospodářském boomu. Letos vykazuje HDP růst o více než 3%. Vzhledem k obtížné členitosti terénu je letecká doprava v zemi absolutní nutností a investice do ní patří každoročně k vládním prioritám. Mezinárodní letiště v Limě se připravuje na náročnou stavbu druhého terminálu a, co se týká vojenského letectví, již nějakou dobu se hovoří o nutnosti modernizace vybavení vzdušných sil Peru. To vše vytváří zajímavý kontext pro nové potenciální příležitosti, které se českým firmám na zdejším trhu otevírají. Seminář tak představoval důležitý první krok na cestě ke sblížení peruánské poptávky s tím, co Česká republika nabízí.

Autor: Radka Sibille, Vedoucí ekonomické sekce, Velvyslanectví ČR v Limě

Zdroj: https://www.mzv.cz/ekonomika/cz/novinky_z_velvyslanectvi/spicky_ceskeho_leteckeho_prumyslu_se.html